Cílem OS Balbutik je sdružovat dospělé a dospívající balbutiky a společnými silami bojovat s koktavostí.

mluvitZe zahraniční praxe je známé, že svépomocné skupiny tohoto druhu mají velký význam pro úspěšnou terapii dospělých balbutiků. V České republice zatím není tento způsob terapie koktavosti příliš rozšířený, podobná sdružení ale fungují například i v Brně a Ostravě.

Důraz klademe především na osobní setkání, na srazu svépomocné skupiny či v hospodě nebo kavárně. Webové diskuze balbutiků jsou sice užitečný zdroj informací, ale náš problém vyžaduje, abychom se ke koktavosti postavili čelem a neskrývali se za klávesnicí a monitorem.

zpevak-balbutikNáš názor je, že balbutikům pomáhá být o svém problému otevřený, nestydět se za něj, nevyhýbat se nepříjemným situacím a beze strachu mluvit bez ohledu na to, jestli se zakoktají nebo ne. Když si balbutik v sobě ukotví tento přístup, je spokojenější sám se sebou, nedělají mu problémy běžné životní situace a většinou se mu i zlepší samotná řeč, protože strach ze zakoktání koktavost jenom zhoršuje. Naše setkání jsou užitečná zejména v tom, že si vzájemně pomáháme v sobě utvrzovat tento správný přístup.

Kdo jsme? Co nabízíme?
 • první občanské sdružení svého druhu v Praze
 • vesměs mladí lidé z Prahy
 • Balbutici, kteří se postavili svému problému čelem a chtějí ho efektivně řešit, ne pouze čekat až nás někdo nebo něco vyléčí.
 • Inspirativní prostředí pro dospělé a dospívající balbutiky, kteří hledají cestu, jak se vypořádat s koktavostí.
 • pravidelná setkání balbutiků
 • možnost přidat se k naší skupinové terapii

Svépomocné skupinové terapie

Sdružení pořádá pravidelné srazy svépomocné skupiny ve spolupráci s logopedickým centrem Carpe Diem. Více informací o našich srazech naleznete zde.

V čem je podle nás užitečné setkávat se s jinými balbutiky?

 • v přátelském prostředí se můžeme bez obav vyjádřit a objevujeme nové možnosti, jak zvládat svůj problém koktavosti.

 • je to skvělá příležitost, jak si procvičit mluvení v kolektivu. Cílem balbutických srazů je mluvit a mluvit. Nezáleží na tom, jestli někdo koktá. To nám pomáhá odbourat strach z mluvení a dokážeme pak lépe zvládat nepříjemné situace.

 • můžeme otevřeně diskutovat o problému, každý může vyjádřit svoje názory a zkušenosti s koktáním. Společným úsilím se snažíme nalézt nejlepší cestu k vyřešení problému.

 • v kolektivu se dokážeme lépe vypořádat s naším absurdním problémem. Každý asi zápolí s výčitkami, že je neschopný, když se nedokáže vyléčit. Když ale vidíte více balbutiků se stejným problémem, kteří narážejí na ty samé překážky jako vy, můžete si říct: „Není to moje chyba, tak si tím nenechám kazit život!“

tomio-okamura-balbutik

Přeji Vám hodně štěstí a držím palce ve všem co konáte. Věřím, že naše společné postižení se i Vám stane darem. Člověk, který je jakkoli znevýhodněn oproti normálu má nevýhodu jen zdánlivou.

Ano, musí se víc snažit a prokázat, že není bezcenný a směšný hlupák, ale tahle motivace může být také skvělé moto pro každého z nás. Je možné, že kdybych nekoktal, nejsem tam, kde jsem. Ale právě touha být stejně ne-li lepší a úspěšnější, než mí takzvaně nepostižení přátelé, mě hnala a ten motor už ve mně zůstal hořet napořád. I Vám přeji hodně síly a odvahy ve vašem životě. Tomio Okamura

Balbutici na wikipedii encyklopedie na internetu

wiki

 • i zde už mají balbutici zastoupení
 • článek je tam možné editovat, zcela veřejně
 • může pomoci kdokoliv a připojit další informace

ODKAZ NA ČLÁNEK